Ana sayfa Rüya Tabirleri

Rüya Tabirleri

Rüya Tabirleri

İnsanlar uyurken, uyku esnasında farklı hikâyeler ve imgeler görürler. Çok kısa sürelerde görülen bu hikâyeler ve imgeler eğlenceli, romantik, şehvetli, rahatsız edici, tuhaf, komik olabilir. Bu durum günümüzde dahi bilimsel olarak aydınlatılamamış olan ve psikoloji doktorları tarafından araştırılmaya devam edilen bir durumdur. İnsanların uyku hallerinde gördükleri farklı duyguların yüklü olduğu bu hikayeler ve imgeler rüya olarak tanımlanmıştır. Bilişsel dünyaların önceki günden yarılarak bu günü ve geleceği bilinçli ve bilinçsiz tasvirler ile görüldüğü durumla olarak bilinen rüyalar farklı anlamlara gelebiliyor. Rüyaların tabir olarak farklı anlamlar içeriyor olması kişilerin bilinç altlarında barındırdıkları düşünceler ile ilgilidir.

Rüyalar Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler

 • İnsanlar hayatları boyunca yaşamlarının üçte birini uykuda geçirdikleri için çok sık rüya görürler. Bu durum yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış olup bir kişi gecelik uygu sırasında 1 ile 6 kez arasında rüya görebilmektedir. Rüyalar uyku sırasında çok uzun gibi görülse de gerçek süre de aslında maksimum 15 dakika sürmektedir.
 • Rüya gördüğünüz zaman her detaya hakim olsanız da kalktığınızda görmüş olduğunuz rüyaların yüzde 95 ini unutmuş oluyorsunuz. Bu durum uyku esnasında bilincinize hakim olamamaktan kaynaklıdır.
 • Görme engelli olarak hayatlarına devam eden kişiler rüya görebilirler. Görme engelli kişiler normal insanlara göre daha fazla rüya görebilirler. Ayrıca rüya görme uzunluğu normal insanlara göre daha uzundur.
 • Rüya gören kişiler rüyada görülen veya yaşanılan hikayelerin hayal olduğunu düşünebilirler. Ancak rüyalar gerçekte yaşanılacak bir olay ile ilgili bilgi verebileceği gibi yaşadığınız bir olay ile ilgili olarak sizlere fikir de verebilir.
Rüya Tabirleri
Rüya tabirleri, rüyalar ne anlama gelir, manaları nedir

Rüya Sözlükleri

Görülen rüyalarda yer alan imgeler, simgeler, renkler, hayvanlar, insanlar belirli anlamlara gelmektedir. Bu anlamların tamamı özel olarak tanımlanmış ve rüya sözlüğü olarak bir araya getirilmiştir. A’dan Z’ye tüm anlamların yer aldığı rüya sözlüğü ile rüyalar yorumlanmaktadır. Görüntüler, semboller, simgeler kodlanmış birer mesaj oldukları için rüya sözlüğü aracılığı ile gördüğünüz rüyaları yorumlayabilirsiniz.

Rüyada Yılan Görmek

Rüya tabirleri sözlüğüne göre rüyada yılan görmek yeni bir düşmana sahip olduğunuz anlamına geliyor. Bu düşman size doğrudan düşmanlık yapabileceği gibi gizli gizli düşmanlık da yapabilir. Sizden menfaat sağlamaya çalışan, sizin zarar görmeniz için çabalayan düşmelerin seviyesine göre rüyanızda gördüğünüz yılanın zehirli olma derecesi de değişmektedir. Genel olarak olumsuz olarak yorumlanan rüyada yılan görmek rüyadaki diğer detaylara göre hayra da yorumlanabilir. Eğer yılan etrafınızda geziniyor ve size zarar vermeden gidiyorsa bu durum maddi olarak rahatlayacağınız, darboğazdan geçeceğiniz ve berekete ulaşacağınız anlamına geliyor.

Rüyada Deniz Görmek

Rüyada deniz görmek genel olarak ferahlık, rahatlık ve bereketlenme anlamına gelmektedir. Rüyada deniz görmek insanları mutlu eden ve insanları maddi anlamda rahatlayacaklarını müjdeleyen bir anlama gelir. Bu nedenle rüyanızda deniz gördüğünüzde veya deniz ile ilgili içeriklerin yer aldığı simgeler gördüğünüzde evinize, işinize bereket gelecek anlamına gelir. Bereket anlamına gelen rüyada deniz görmek, yeni bir iş kapısının açılacağı, yeni bir kazanç kapısı oluşacağı anlamına geleceği gibi mevcut işlerinizin açılacağı anlamına da gelebilir. Bu nedenle rüya yorumcuları rüyaları yorumlarken üç vakte kadar maddi anlamda rahatlayacaksınız şeklinde yorum yaparlar.

 • Rüya da denize uzak bir nokta da kalmışsanız maddi anlamda feraha erene kadar bir takım sıkıntılar yaşayacağınız anlamına gelir. Denize ulaşana kadar belirli sorunlarla baş etmek zorunda kaldığınızı anlatır.
 • Rüyada denizin kıyısında yer alıyorsanız günahlarınızdan arınacağınız, üzerinizdeki yüklerden kurtulacağınız ve feraha ermek için çok kısa bir süre kaldığı anlamına gelmektedir.
 • Rüyanızda denize doğru bir yolculuğa çıkmışsanız gerçek hayatınızda yaşadığınız sorunlardan kurtulmak üzere ve feraha ermek üzere olduğunuz anlamına gelir.

Rüyada Hamilelik Görmek

Rüyada hamilelik veya hamile bir kadın görmek iki anlama gelmektedir. Birinci temel anlam rüyasında hamilelik gören kişinin yakın zamanda hamile kalacağı veya yakın zamanda çocuğu olacağı müjdesi alacağı anlamına gelmektedir. İkinci olarak rüyada hamile bir kadın gören kişinin yakın zamanda sevindirici bir haber alacağı anlamına geliyor. Eğer rüyasında hamile olduğunu gören bir eşe sahipseniz eşiniz ile sorun yaşayabilirsiniz. Eşinizi rüyanızda hamile olarak gördüğünüzde ise eşinizin hamileliği sorunlu geçecek anlamına gelmektedir.

 • Rüyanızda hamile birini gören bir genç kızasınız hayatınızda birtakım sorunların yaşanacağı anlamına gelir. Eğer bekar biriyseniz ve rüyanızda hamile birini görüyorsanız evlilik sürecinde bir takım sorunlar yaşayabileceğiniz anlamına geliyor.
 • Eğer rüyanızda hamile bir erkek görüyorsanız gerçek hayatta işlerinizin ters gideceği, yaşamınızda farklı sorunlar yaşayacağınız anlamına geliyor.

Rüyada Köpek Görmek

Rüyada köpek görmek dört farklı manaya gelmektedir. Temel olarak rüyada köpek görmek bir hasım edineceğiniz, bir düşmana sahip olacağınız anlamına gelmektedir. Ancak rüyanızda gördüğünüz köpek size saldırıyorsa düşmanlarınızın arkanızdan iş çevirdiği anlamına geliyor. Profesyonel rüya yorumcularına göre rüyada saldıran bir köpek görülmesi düşmanların uzun süredir arkanızdan iş çevirdiği ve kuyunuzu kazdığı anlamına gelmektedir.

 • Rüyada sevecen bir köpek gördüğünüzde düşmanlarınız ile aranızın iyi olacağı, hasımlarınız ile aranızdaki sorunların çözüleceği anlamına gelmektedir.
 • Rüyanızda köpek sürüsü gördüğünüzde ise düşman sayınızın çok fazla olacağı ve düşmanlarınızın aynı anda size saldıracağı anlamına geliyor. Ayrıca arzuladığınız ve gerçekleşmesini istediğiniz konuların gerçekleşmesi sürecinde sorunlar yaşayacağınız anlamı da çıkmaktadır.
 • Rüyada köpek sizi ısırıyorsa gerçek hayatta sizinle rekabet halinde olan kişilerin size zarar verecek hamleler yaptığı anlamına gelir. Köpek ısırması sonucunda canınız çok acıyorsa düşmanlarınız size zarar verecek ve bu zarar maddi veya manevi anlamda sizi geriletecektir.
 • Rüyada dişi köpek görmek çevrenizde sabit fikirlere sahip, kötü karakterli insanların yer aldığının göstergesidir.

Rüyada Bebek Görmek

Rüyada bebek görmek mutluluğun ve neşeli haberlerin habercisi olarak yorumlanır. Tüm rüya yorumcuları rüyada bebek görüldüğünde rüyayı gören kişinin mutlu haberler alacağı, etrafındaki kişilerin rüyayı gören kişiyi mutlu edeceği şeklinde yorumlamışlardır. Rüyada görülen bebeğin cinsi herkese bu durum maddi anlamda size yüklü bir paranın geleceği, rüyada görülen bebeğin cinsi kız ise bu durum aileniz ile ilgili sevindirici haberler alacağınız anlamına gelmektedir.

 • Rüyada bebek emzirmek, hayırlı bir işe vesile olacağınız, insanlara yararlı ve faydalı olacağınız anlamına gelir. Bebeği emzirmek bebeğin karnını doyurmak rüya yorumlarında insanlara mutluluk kaynağı olacağınız şeklinde yorumlanmıştır.
 • Rüyada bebeğin olduğu beşik sallamak çalışma hayatınızda olumlu gelişmeler yaşanacağı anlamına gelir. Çalışma hayatınızda yükseleceğiniz veya zam alacağınız şeklinde yorumlanan bu bebekte beşik görmek aynı zamanda bir iş verenseniz iş yerinizi büyüteceğiniz şeklinde yorumlanmaktadır.

Rüyada Erkek Çocuk Görmek

Rüyada erkek çocuk görmek bereket olarak yorumlanır. Erkek çocuk neslin devamı şeklinde yorumlandığı için rüyasında erkek çocuk gören kişinin evine, iş yerine bereket geleceği şeklinde yorumlanmıştır. Erkek çocuk ağlarken görülmüşse evinize, hanenize veya iş yerinize bereket gelem süreciniz biraz uzayacağı ve bir takım zorluklar ile karşılaşacağınız şeklinde yorumlanmıştır.

Bekar bir erkek rüyasında erkek çocuk görmüşse bu durum bekar olan gencin evliliğe hazır olduğu anlamı taşımaktadır. Eğer rüyayı gören bir kadınsa evliliğinin daha mutlu bir şekilde devam edeceği şeklinde yorumlanır. Erkek çocuk bereket olarak yorumlandığı için rüyanın görülüş şekli ve rüyayı gören kişi için her zaman olumlu bir haber vesilesi veya bereket olarak yorumlanmaktadır.

Rüyada Kedi Görmek

Genel olarak rüyada kedi görmek çocuk sahibi olacağınız anlamına gelmektedir. Eğer rüyayı gören kişi kadınsa eşi ile sorun yaşayacağı, rüyayı gören kişi bekarsa işlerinde sorun yaşayacağı şekliyle de yorumlanmaktadır. Rüyada kedi görmek kedinin rengine göre de farklı yorumlanır. Eğer görülen kedi siyah renkli ise ciddi sıkıntılar ile karşılaşacağınız anlamına gelirken görülen kedi beyaz ise hayatınızda yaşadığınız sorunlar ortadan kalkacak demektir.

Rüyanızda bir kediyi öldürmüşseniz gerçek yaşamınızda hayatınızı tehlikeye atacak bir durum ile karşılaşacağınız anlamı taşımaktadır. Eğer kediyi öldürerek yok ediyorsanız gerçek hayatınızda karşılaşacağınız sorunu da kolayca ortadan kaldıracağınız anlamına geliyor.

Rüyanızda kedi ile kavga ediyorsanız ciddi bir hastalık yaşayacağınız ve uzun bir tedavi süreci yaşayacağınız anlamına geliyor. Eğer rüyanızda kedi eti yiyorsanız haram yiyen biri ile karşılaşacağınız ve bu kişiyi alt edeceğiniz anlamına geliyor.

Rüyada Balık Görmek

Rüyanızda balık gördüğünüzde tüm rüya yorumcuları bu durumun sizi feraha kavuşturacağı eklinde yorumlamıştır. Balık gördüğünüzde gerçek hayatta maddi olarak veya manevi olarak berekete erişeceğiniz, feraha kavuşacağınız ve yaşadığınız sorunlardan kurtulacağınız anlamına gelir. Rüyanızda balık sürüsü görmüşseniz kariyerinizde hızlı bir şekilde yükseleceğiniz anlamına gelir. Denizde yüzen balıklar gördüğünüzde ise sizi bekleyen birçok avantajın olduğu ancak bu avantajlar için bir harekete geçmediğinizi temsil etmektedir.

Rüyanızda denizden balık çıkarıyorsanız bu durum uzağınızda yer alan fırsatlardan birini kendiniz için kullanacağınız anlamına geliyor. Rüyanızda şeffaf su içinden balık çıkarıyorsanız gerçek hayatta bir fırsatı çok kolay elde edeceğiniz anlamına gelirken bulanık su içinden bir balık yakalıyorsanız bu durum gerçek hayatta yer alan bir fırsatı zorlu bir süreç sonunda elde edeceğiniz anlamına geliyor.

Rüyada Evlenmek

Rüyada evlendiğinizi görüyorsanız bu durum gerçek hayatta manevi olarak bir destek alacağınız, dualarınızın kabul edileceği anlamına gelmektedir. Rüyada evlenmek amacınıza ulaşacağınız anlamına gelirken amacınıza ulaşma sürecinde karşılaşacağınız zorluklar için manevi olarak yardım alacağınız şeklinde yorumlanır.

Rüyanızda evlenmekte vazgeçiyorsanız bu durum gerçek hayatta çok büyük sıkıntılar yaşayacağınız anlamına gelmektedir. Eğer gelinlik giyerek evleniyorsanız gerçek hayatta yaşayacağınız zorlukların üstesinden bir süre sonra gelebileceğiniz, eğer gelinlik giymeden evleniyorsanız zorluluklar aşamayacağınız anlamına gelmektedir.

Rüyada Saç Görmek

Rüyada saç görmek kadınlar için hayırlı haberlerin alınacağı anlamına gelirken erkekler için bu durum gerçek hayatta sorunlar yaşanacağı anlamına gelir. Kadınlar üyelerinde saçları ellerinde görüyorsa bu durum kadınların hamile olacakları anlamına gelebildiği gibi aile içi sıkıntılardan kurtulacakları anlamına da gelmektedir.

Rüyanızda saçlarınızı yoluyorsanız çevrenizdeki kişilerin size saygı duyacağı, saçlarınız ellerinizde kalıyorsa kariyer olarak ilerleyeceğiniz anlamına gelmektedir. Rüyanızda saçınızın hızlı bir şekilde uzadığını görüyorsanız bu durum ömrünüzün uzun olacağı, sağlık sorunlarınızdan kurtulacağınız anlamına geliyor. Rüyanızda siyah saç görüyorsanız  bu durum evli kadınlar için bebek habercisi olarak kabul edilirken yumuşak saç görülmesi de beklemediğiniz yerlerden size avantaj doğuracak haberler alacağınız anlamına geliyor.

Rüyada Uçak Görmek

Rüyanızda uçak görmüşseniz uzun bir yolculuk yapacağınız anlamına gelir. Eğer uçak yolculuğu uzun sürüyorsa kısa süre içinde iş hayatınızda ilerleyerek maddi anlamda da kazanç elde edeceğiniz anlamına gelir. Rüyanızda uçak düşmesi görüyorsanız gerçek hayatta sizi sıkıntıların beklediği anlamına gelir. Uçak kazası yaşıyorsanız ve hayatta kalıyorsanız gerçek hayatta yaşayacağınız sorunlardan kurtulacağınız anlamına gelir.